3 червня 2021 року українським парламентом ухвалено закон, що зобов'язує міжнародну інтернет-компанію, без реєстрації в країні, працювати зі сплатою податку на додану вартість ПДВ – 20 відсотків. Розраховується виходячи з доходу, який вона отримує надаючи послуги громадянам країни. Кошти інформації називають цей законопроект "податком на гугл". Розглянемо детальніше його особливості.
Основні положення закону про "податок на Google"
Новий законопроект – це доповнення до Податкового кодексу, що відноситься до діяльності компаній – нерезидентів, що надають низку послуг у Digital сфері. Сюди відносять: рекламу, постачання відео та аудіо контенту, роботу з програмним забезпеченням, сховищами, обробку фото та ін.
Серед основних положень податку рекламу можна виділити:
- Міжнародна інтернет-компанія, що діє в інформаційному полі України та отримує прибуток на мережевому вигляді рекламних операцій зобов'язується сплачувати ПДВ;
- Реєстрація нерезидентів відбувається у порядку як платників податків. Вказують основу, терміни проплат, варіант звітності;
- Організація порядку направлення повідомлень про податки для нерезидентів;
- Можливість віддаленої оплати у комфортній валюті;
- Вказано точний перелік послуг, які обкладають податком;
- Допускається відсутність реєстрації податкових накладних;
- Фіксується певне місце, де можна надати електронні послуги;
- Дата послуги – дата складання домовленості компанії та клієнтів в онлайн варіанті.
Реєстрація нерезидентів як платників податків відбувається за спрощеною процедурою, для цього продумано роботу спеціального веб-порталу.
Законопроект розроблено з метою наповнення державної скарбниці, яке прийняття забезпечує значні суми на додаток до бюджету.
Чи можна позбутися сплати ПДВ?
У законопроект про податок на Google передбачено низку пільг для наступних послуг:
- Операції пов'язані з дистанційним навчанням через Інтернет. Це єдиний допустимий засіб комунікації для слухача та викладача;
- Надання послуг у сфері освіти. Сюди відносять підготовку бажаючих здобути вищу освіту, доступ до ресурсів інформаційно-навчального призначення, розміщені у всесвітній павутині.
Закон про податок на гугл набув чинності, і вже з 1 січня 2022 року починається звітний (податковий) період.
Для звичайних, вітчизняних користувачів, змін використання мережі та пошуковика Google, немає. Як і раніше, всі можливості – безкоштовні. При цьому експертні комісії говорять про негативні аспекти: держава вкладе величезні суми в організацію роботи сервісу реєстрації податку для нерезидентів. Подібні проекти для України новації. Слід враховувати і позицію незареєстрованих міжнародних компаній, що вже суттєво скорочують списки своїх послуг або ж підвищують вартість для українців, вкладаючи до неї 20% для сплати податку. Фінансові витрати таким чином лягають на плечі звичайних користувачів.